واکنش صدا و سیما و خبر 20:30 بعد از حرکت ناشایست بازیکنان پرسپولیس !!

 

 

روز جمعه 6 آبان 1390 در بازی پرسپولیس و داماش گیلان اتفاقاتی افتاد که حتی صحبت کردن درباره آن شرم آور است. بطوریکه تصاویر آن در پخش زنده برای تمام دنیا پخش شد. البته همان طور که انتظار می رفت این تصاویر از تلویزیون مجددا پخش نشد تا بیش از این به آبروی ورزش کشور لطمه نخورد.

اما اتفاقی عجیب تر زمانی افتاد که خبرنگار 20:30 آقای علی رضوانی مجری توانمند خارج از گود  روز شنبه 7 آبان طوری درباره موضوع اطلاع رسانی کرد که آن دسته از افرادی که این افتضاح را از تلویزیون ندیده بودند تحریک شدند تا هرطور شده به ویدیو و حواشی موضوع دست پیدا کنند.

صدا وسیما کارش شده پخش موارد منکراتی!

اگر 2میلیون نفر فوتبال را دیدند صدا وسیما با پخش این خبر باعث شد 10میلیون نفر دیگر هم به اینترنت مراجعه و در آنجا  ببینند.

گاهی ممکن است که یک موضوع زشت به خودی خود خیلی مخاطب نداشته باشد ولی با پخش و تکثیر آن عمل، مخاطبان بیشتری از آن عمل زشت مطلع شوند که این کار از عمل اولیه و مرتکب شدن اولیه زشت تر است چرا که گفته اند اشاعه فحشاء از خود فحشاء بدتر است .
متاسفانه صدا و سیما در خیلی موارد به این نکته توجه ندارد چه در مسائل سیاسی، چه در مسائل اخلاقی و چه در مسائل اجتماعی و . . .

خبرنگار خارج از گود بخش خبری 20:30 با بی ادبی تمام به نحوی اذهان مردم را تحریک نمود که امروز در هر دکان و کلاس دانشگاه و اداره ای حرفش برسر زبانها افتاده. بازیکنانان پرسپولیس اشتباهی کردند و سرجایش باید مجازات شوند. اما انعکاس چنین اتفاقاتی در لیگ برتر فوتبال ایران در برنامه ای مثل 20:30 آن هم بطوریکه لحن خبر بیشتر جنبه تبلیغ موضوع داشته باشد تا تاکید بر انجام عملی دور از شان جامعه هرگز توجیه ندارد.

معلوم نیست چقدر برای پخش این خبرها فکرمی کنند یا درباره عواقب آن می اندیشند دستپاچگی آنان نیز حائز اهمیت است، قابل ذکر است که هرچند سرعت در انتقال و ابلاغ اخبار می تواند از امتیازات یک خبرگزاری یا رسانه پخش خبر باشد اما با توجه به بینندگان میلیونی خبر 20:30 انتظار می رود بیش از سایر رسانه ها در مورد اخبار خود بیاندیشد.

در این گونه موارد باید خطاب به تلویزیون گفت: جناب صدا وسیما! چرا مثل مگس فقط روی گند ها می نشینی؟

این گند کاری عظیمی که به اسم آزادی بیان و نقد و نظر انجام می شود، اشاعه منکرات و زشتی هاست، تابلو کردن بی اخلاقی هایی است که آیات وروایات متعدد بر پوشاندن آن تأکید فراوان دارند.
خبرهایی مثل فرود موفقیت آمیز هواپیمای مسافربری که دچار نقص فنی شده بود و خلبان جان بر کف و دلیر بدون چرخ جلو توانست تمام مسافران را به سلامت به مقصد برساند
واقعا خبری خاص نبود؟
خبری که روزها در تمام رسانه های به اصطلاح بیگانه کلی تعریف و تمجید را در پی داشت.
دریغ از یک تشکر خشک و خالی و یک مصاحبه یک دقیقه ای برای تجلیل از این قهرمان!

 

 

کاپیتان  "هوشنگ شهبازی " خلبان بی ادعا و هزاران دلاورمرد بی ادعای دیگر در این مرز و بوم هستند و خبر 20:30 سراغ حرکتی بی شرمانه از یک فوتبالیستی با سطح شخصیت و پرستیژی اجتماعی زیر متوسط می رود. چــــــــــرا؟

 

 

خدا می داند ادعای روشنفکری یا آزادی بیان و اطلاع رسانی بهانه ای بیش نیست.

چه باید کرد با آدمهایی که می خواهند رئس جمهور شوند؟ قدرت طلبی و کسب آرای مردم موجب شده یکی از مردم اسرائیل حرف بزند، یکی جلوی اجرای طرح عفاف وحجاب رابگیرد، دیگری از خوانندگان زن قبل از انقلاب تقدیر کند، یکی درمقابل فتنه و خیانت به کشور سکوت کند، دیگری در مقابل انحراف ساکت باشد و یکی هم هرچه دم دست دارد از رسانه پخش کند.

سالها قبل گزارش گر فوتبالی حرف بسیار زشتی هنگام گزارش زنده بر زبان راند. امروز اکثریت مردم آن اشتباه گزارشگر را فراموش کرده اند. اما روز شنبه خبر 20:30 کاری کرد که حرکت زشت عده ای تا مدت ها بر زبان ها خواهد گشت. و لابد در آینده این تصاویر توسط برنامه نود و سایر برنامه ها تجزیه و تحلیل شده و سطل گنداب زشتی ها، بارها هم خواهد خورد و بوی متعفنش همه جا را خواهد گرفت.

روزی پیامبر اسلام صلی الله و علیه وآله به علی علیه السلام فرمودند اگر شخصی را در حال زنا ببینی چه میکنی؟ فرمود با لباسم او را میپوشانم. حضرت فرمود: لافتی الا علی...                                                                    

                                                        بر گرفته از مقاله دکتر جلیل محبی

                                                            ( با اندکی تلخیص و تصرف)

/ 36 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سجاد

سلام... از مطالب زيباتون استفاده كردم چه گفتگوي خوبي با خدا داشتيد [گل][گل][گل]

زهرا

خيلي جالب بود مخصوصا درآميختن اين دوخبر باهم يه كار بد وناشايست درمقابل 1 كار تحسين براگيز.راستي قضاوتش پاي كيه؟ موفق باشي

گرگ زرد

سلام دوست عزيز زيبا بود ممنونم كه خبرم كردي و ممنون ميشم كه به گرگ زرد سري بزني و نظر بدي.

سمیه

سلام عالی بود . دوست گرامی به وب منم بیایید هرچند با وب شما متفاوت هستش ولی حرف دل . خوشحال میشم بیایید.

سمیه

سلام مرسی از حضورتون بازم بیایید خوشحال میشم بای .

صورت زخمی

ظرف های ظهر را شسته ام... چای هم دم کشیده... شام حاضر است... <تــــو> فقط چروک <درد> را اطو بزن ...! اپممممممممممممممممممممممم

سفید برفی

سلام....ببخشید دیر اومدم راستش بیشتر برا خودمون متاسفم که یه همچین رفتارهایی رو از هر دو طرف میبینیم و کاری جز نگاه کردن و 4 تا فحش و بد و بیراه از نمیکنیم. یه حرف زشت که من خیلی ازش ناراحت شدم این بود که بعضی رسانه ها از این حرکت فوتبالیستها بعنوان "شوخی شهرستانی" یاد کردند.براشون بخاطر این طرز تفکر متاسفم و اینقدر این حرف بی شرمانه است که جای بحث نمیزاره حدیث زیبایی رو اشاره کرده بودید: روزی پیامبر اسلام صلی الله و علیه وآله به علی علیه السلام فرمودند اگر شخصی را در حال زنا ببینی چه میکنی؟ فرمود با لباسم او را میپوشانم. حضرت فرمود: لافتی الا علی... تا حالا نشنیده بودمش....خیلی با معنی و زیبا بود بخاطر مطالب زیبا و به جاتون ازتون ممنونم...شاد باشید

کورش

سلام ممنون از اینکه ما را فراموش نکردید ......... من مدت یک هفته ایی بود که مشکل اینتر نت داشتم ... ما را به بزرگیتان ببخشید .. و چه قدر خوب و پایان جالبی داشت این روایت ////////////// الهی که همه بعد از شنیدن چند کلام خوب اینچنین درست بشن ............ بدرود