از حســین تا حوســین!

فلسفه عزاداری حسینی، زنده نگه داشتن اسلام و مکتب اهل بیت( ع) است، اما بعضا بر اثر ورود آسیب‌ها، آفات و تحریفات این هدف و فلسفه اصلی تا حدودی فراموش و اهداف کاذب دیگری جایگزین آن شده است. یادداشت ذیل به آسیب شناسی عزاداری سالار شهیدان امام حسین علیه السلام در برخی مجالس می پردازد.

سلام و درود خدا بر آنهایی که در عزای سالار شهیدان گریه می کنند.

متاسفانه در برخی مجالس عزاداری و نحوه تعزیه گردانی و مجلس سینه زنی سنتی سالار و سرور شهیدان امام حسین علیه السلام بیشتر به یک مجلس گردانی ظاهری تبدیل می شود و بیم آن می رود که دل‌های پاک و باصفای آن عزیزان از درونی کردن شعائر و ارزش‌های عاشورایی فاصله بگیرد و بیشتر روبنایی شود، بگونه ای که فقط به ریتم آهنگ و هارمونی نوحه توجه شود تا به عمق مصیبت و دلسوختگی و پاک باختگی در آن.

این تذکر از باب تکریم شعائر روضه امام حسین (ع) و مجالس، بدور از هرگونه تعریض و خدای ناکرده تردید در نیت دلسوختگان حسینی گفته می شود تا در آن گوشه چشمی از حضرت ابا عبدالله و ولی عصر روحی فدا بر دل‌های سوخته ما نیز بشود. در مقام نمادشناسی نام مبارک امام حسین علیه السلام تبدیل به حوسین می شود؛ تا همه چیز تحت الشعاع هروله ها وحوسین حوسین‌های تامل برانگیز شود!

تفاوت‌های «حسین» و «حوسین»:

1- حسین علیه السلام یکی بیشتر نیست، امام حوسین‌ها متفاوت است و حوسین این مداح با حوسین آن مداح فرق می کند.

2- یاران حسین علیه السلام او را بنده خدا می دانند، ولی یاران حوسین فریاد حوسین اللهی سر می دهند.

3- حسین علیه السلام نماز را در بحبوحه جنگ در اول وقت به جای می آورد، اما حوسین نماز صبح را فدای مجالس شبانه می کند.

4- درد حسین علیه السلام درد دین و شرافت انسانی بود، اما همه مشکل حوسین عطش و سیراب کردن بستگانش بود .

5- ظهر عاشورا در مجلس حسین علیه السلام صدای الله اکبر و حی علی الصوه به گوش می رسد، اما در مجلس حوسین فریاد حوسین حوسین به جنگ اذان می رود.

6- حسین علیه السلام را باید از مطهری ها شناخت، اما حوسین را در لابلای آواز ناعالمان و ناعارفان باید جست.

7- حسین علیه السلام برای تمام سال زنده است و الگویی برای هر لحظه زندگی ماست، اما حوسین فقط ده روز سال جلوه می کند و بقیه سال بهانه ای است برای دور هم جمع شدن دوستان.

8- دوستان حسین علیه السلام ناخودآگاه خون گریه می کنند اما دوستان حوسین خودآگاه خودزنی و مجلس گرمی می کنند و هر کس کبودی صورت و سینه اش بیشتر باشد مقرب تر است .

9- حسین علیه السلام برای گفتن حرف خود به چیزی نیاز ندارد اما حوسین به طبل و بوق و کرنا و سبک پاپ نیاز دارد.

10- در مجلس حسین علیه السلام رسیدن به معرفت مهم است، اما در مجلس حوسین ترتیب صفها و ریتم نوحه و بالا و پایین پریدن‌ها.

11- حرارت حسین علیه السلام هرگز در دل‌ها سرد نمی شود، اما حرارت حوسین بعد از یک شور زدن سرد می شود .

12- عاصیان و گنهکاران برای شفاعت و توبه به مجلس حسین علیه السلام می روند، اما در مجلس حوسین برای مجلس گردانی و ندانسته گاهی با مزاحمت برای دیگران وآلودگی به گناه.

13- حسینی ها قبولی را به اطاعت از خدا و خلوص نیت و پاکی دل می دانند، اما حوسینی ها می گویند: هر چه می خواهد دل تنگت بکن فقط یا حوسین فراموش نشود .

عزیزان آنکه در کربلای 61 هجری به شهادت رسید امام حسین (ع) بود نه حوسین!

( نوشـــته ای از ســـهراب محمــــودی )

/ 15 نظر / 34 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک آذری

"حوسین" تلفظ آذری "حسین" است. من نمی دانم آیا نویسنده ی محترم از این موضوع اطلاع داشته یا خیر. به هر حال به عنوان یک آذری این توهین نویسنده را به قومیت آذری به بزرگی خودم می بخشم چون مسایل مهمتری دارم :مثل خشک شدن دریاجه ی ارومیه و درنتیجه بی کار و بی خانمان شدن میلیون ها کشاورز که در حاشیه ی دریاچه زندگی می کنند.

کورش

سلام الهی که دوستانی که اینچنینند این مطلب شما را بخوانند ورعایت واجرا کنند که حسین کی بود وچرا جنگی اینچنین کرد ... حق یارت باد در هردو بلاگم اپ و منتظرم http://www.angas.blogfa.com/ http://angas.photoblog.ir/

فرزانه

سلام . با افتخار لینکتان کردم .

كربلايي

سلام[گل] امروز خوب یادمان رفت همه خوبی ها را[گل] یادمان نمی رود دیروز با جان دل به مبارزه با دشمن می پرداختیم[گل] اما امروز خوب یادمان رفت طرف مقابل ما کدام دشمن است کدام دوست!!![گل] یادمان نمیرود دیروز جوان هایمان را مثل گل برای میهن اهدا کردیم[گل] اما امروز خوب یادمان رفت جانبازان شیمیایی دربند بیمارستان ها را(کوثر و ساسان) یادمان نمی رود دیروز خرمشهر تندیس مقاومت بود[گل] اما امروز خوب یادمان رفت معنی مقاومت را...[گل] یادمان نمیرود دیروز دهلران جزیره مجنون فکه دوکوهه و...[گل] اما خوب یادمان ماند جزیره کیش و خاطره به یادماندنی....[گل] [گل] یادمان نمی رود دیروز استقبال با شکوه آزادگان[گل] اما خوب یادمان دادند طنعه زدن به جانبازان آزادگان و ....[گل]

تــــــــب خاطـــــره

زندگی ارزش دویدن دارد ،حتی با کفشهای پاره ! ای کاش می شد قبل از آنکه زمین بخوریم،"افتاده" باشیم! یک مثقال "بصیرت" بهتر از خروارها دانش است! تو با گذشت زمان "بزرگ" می شوی و با گذشت و ایثار "بزرگوار". [گل][گل][گل]

قائمشهری

چماز کتی یعنی ظالم

قائمشهری

بی غیرت

مائده آسمانی

سلام دوست عزیز به نکات قابل توجهی اشاره کردی... ولی بعضی وقتها واردشدن ونظرمستقیم دادن بابرخی عناوین یک جورایی آن مبحث اصلی رازیزسوال میبرد... مثلا نام حوسین راکه شمافرمودید...یک جورایی ساحت مقدس ایشان رادرهنگام شنیدن این نام بااین تلفظ درذهنمان خدشه دارمی کند... شمامی توانستیداین پست راباعنوان حاشیه های مراسم عزاداری...یادیدمتفاوت افرادازحقیقت امام حسین(ع)...نامگذاری کنید. فکرکنم ایشان هم بیشترراضی باشند. [چشمک]

سارا

آخ گفتی! دلم میخواد دهن اینایی که اینجوری میگن (حوسینو) ببندم! به خدا اینا باید به حال خودشون گریه کنن که نمیدونن حسین(ع) چه کسی بود برای چی شهید شد. اصلا چرا ما براش گریه میکنیم! یکی ازاین حوسین حوسینا میذارن صداشو تاته زیاد میکنن ویراز میدن تو خیابونا و..... جز پوچی و نادونی چیزی به ذهنم نمیرسه ازاین کارا!

چقدر زیبا نوشتی بخشی از حقیقت حسین را زخمهایش به کنار کاش حقیقت حرفهایش را دیده بودیم تا از درد غریبیش کاسته شود هرکجا هستی در این غیبتت حسینی بودن را برایت آرزو میکنم عاشق.