اهــداف سـریال پـایتخت

ســـیروس مـــقدم:
 
جلوگیری از مهاجرت بی رویه و غیر ضروری به شهر تهران از اهداف اصلی سریال پایتخت به شمار می رود.
برای این منظور خانواده ای صمیمی، صادق، پاک، سالم و مذهبی و علاقه مند به یکدیگر را انتخاب کردیم و نشان دادیم چگونه ممکن است این خانواده با برخی مشکلات در کلان شهری مثل تهران مواجه شود.
اگر این خانواده از بنیان های محکم اخلاقی، عاطفی و دینی برخوردار نبود احتمالا در مواجهه با انواع دشواری ها آسیب جدی می دید.
بعضی انتقاد می کنند چرا مردم مازندران در این سریال تا این حد خوب و اخلاق گرا و دوست داشتنی هستند در حالیکه دیگر افراد این مجموعه تا این حد مثبت نشان داده نشدند؟
پاسخ این است ما در این داستان به هیچ وجه سیاه نمایی نکردیم و بجز خلافکاران مواد مخدر و سایر شخصیت های سریال چهره هایی منفور نبودند، اما چون قهرمانان این قصه یک خانواده از مازندران بودند آنها را از نظر ویژگی های پسندیده اخلاقی مانند محبت، عاطفه، صداقت، صمیمیت، دینداری و احترام گذاشتن به والدین و بزرگترها، برجسته تر از دیگر افراد این مجموعه نشان دادیم

یقینا علاقه افرادی که این سریال را از تلویزیون دیدند به هموطنان مازندرانی افزایش یافت.
خوشحالم از اینکه میبینم این سریال تا این حد مورد توجه و استقبال هموطنانم قرار گرفته است.

به عنوان یک مازندرانی از تمسخری که صورت گرفت متاسفم.

البته این نوع تمسخر در تعدادی از پیام بازرگانی ها و همچنین سریال دارا و ندار مشهود بود.
این سریال دارای اشکالات اساسی می باشد که باعث می شود که از هدف اصلی خود که به تعبیر کارگردان محترم "جلوگیری از مهاجرت بی رویه و غیر ضروری به شهر تهران" می باشد دور کند و به هدف فرعی آن یعنی صرف خنداندن محض با هر ابزار و وسیله ای نزدیک میکند.

با وجود همه نظرات مثبتی که در مورد این سریال ارائه شده است مردمی که با فرهنگ مازندران و گلستان آشنا هستند به خوبی متوجه می شوند که این سریال با واقعیت های فرهنگی این مردمان فاصله بسیاری دارد. بنده به عنوان یک مازندرانی  عرض می کنم  شعور مازندرانی ها بسیار بیشتر از سازندگان این فیلم است و خودشان بهتر تشخیص می دهند به کجا بروند و چطور زندگی کنند .

هیچ وقت یک سریال سفارشی که مملو از توهین و تمسخر است ، فرهنگ ساز نبوده ولی اگر هم باشد ، باید سفارش داد تا برای سیروس مقدم چندتایی بسازند

یکی از اشکالات اساسی وارد بر سریال این است که موسیقی آن موسیقی کتولی است و با توجه به انتخاب نام "علی آباد" به عنوان مبدا حرکت مسافران شهر "علی آباد کتول" را به ذهن مخاطب متبادر می سازد در حالیکه گویش انتخاب شده برای شخصیت ها گویشی عجیب است که نه ارتباطی به گویش کتولی دارد و نه ارتباطی به گویش مازندرانی دارد. بنابراین مخاطب با دیدن این عوامل ضد و نقیض در سریال و گاها توهین هایی که به مردم مازندران (یا گلستان) وارد می شود سعی می کند در برابر آن موضع بگیرد و سایر واقعیات نهفته در آن را نادیده بگیرد و از آن تاثیر نپذیرد.

در ضمن کارگردانهای ما هم به جای انجام دادن چندین کار در طول یک سال خوب است به خودشون فرصت مطالعه کردن هم بدن و کمی درباره تاریخ فرهنگ و ادبیات این سرزمین هم مطالعه کنن شاید در بهبود کارهاشون موثرتر باشه.

شنیده ها حکایت از این دارد که به شدت شمالی ها از این سریال ناراحتند به هزار و یک دلیل مثلا شمالی فرق چک حامل با حامله رو ندونن یا علی آباد یا از پشت کوه اومده و نمیدونن برای خرید خوونه باید به شهرداری یه سر زد با لهجه عجیب و غریب که معلوم نیست مال کجای شماله در ضمن آهنگ از علی آباد کتوله نه مازندران ولی لهجه نصفه و نیمه از مازندران انتخاب شده و به هیچ وجه اهالی علی آباد اینجوری صحبت نمی کنند.

جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه به تهران، دلیل مباح شدن توهین و تمسخر هم‌میهنانمان نیست. جالب است که خود این آقا هم شهرستانی است!
مازندرانی‌ها به پخش این سریال توهین آمیز اعتراض دارند.

برخی از توهین‌های این سریال:
1-تقلید تمسخرآمیز و کاملاً غیرواقعی و آزارنده از زبان و لهجه و بیان غلط محتوای فرهنگی مازندرانی ها !
۲-شیرین عقلی مازندرانی ها در مواجهه و برخورد با قضایا و مشکلات اجتماعی !
۳-نمایش روابط فریبنده و شکننده خانوادگی بین شمالی ها !
۴-سوارشدن گله ای یک خانواده مازندرانی در کابین محدود کامیون !
۵-لودگی و رقص و آواز نیمه شبانه در یکی از شلوغ ترین پلهای شهر تهران !
۶-رشوه دادن های بی کلاس شمالی ها و امتناع شخصیتی پایتخت نشین ها !
۷-روابط ناسالم اخلاقی بین دختران شمالی و پسران پایتخت نشین !
۸-نمایش بازی قمار بین اعضای خانواده های شمالی از بزرگ تا کوچک و محکومیت های جاهلانه !
۹-فاصله فاحش فرهنگی چند خانواده پایتخت نشین طرف معامله با خانواده شمالی !
۱۰-خنده های زجر آور خانواده شمالی در میان عزاداران حاضر در پزشک قانونی به بهانه دیدن طنز !
۱۱-میهمانی های تحمیلی و رو کم کنی شمالی ها و حضور گله وار آنها در منازل هم !
۱۲-ناآشنائی و ناشیگری شمالیها با امکانات رفاهی مستقر در تهران و ادا و اطوار مسخره پدر خانواده !
۱۳-ورود، اقامت، استراحت و حتی پذیرائی غیرمجاز شمالی ها از میهمانان شمالی !
۱۴-غذاخوردن سرپائی و بی کلاس و رقت بار شمالی ها در کنار کامیون و تعجب همگانی !

۱۵-لغو ضایع سفر دختر دانشجوی شمالی و همراهی با مرد اجنبی در حالیکه او با دیگری قرار می گذارد !
۱۶-دست و پا چلفتی مازندرانی ها و هجوم حوادث ناجور علیه آنها و خنداندن مخاطب از کلافه شدن آنها !
۱۷-قهر و آشتی بی دوام اعضای خانواده و خام شدن های پی درپی پس از چرب زبانی های ناشیانه !
۱۸-استفاده از کامیون بعنوان تاکسی این خانواده و تابلو بودن رفتار و حضور آنها در یک زندگی شهری.
۱۹-بی ملاحظه گی های خانواده های فامیل شمالی نسبت به هم و حتی نسبت به بیمارانشان!

این سریال بهتر بود در شبکه استانی پخش می شد.چون معمولا سریالهای قومی توسط همه مورد استقبال قرار نمی گیرد.

------------------------------------------------------------------------------

مطالب پست فوق خلاصه ای از نظرات هم میهنان عزیز در کوچه و بازار و سایت های اینترنتی می باشد که اینجانب فقط مطالب فوق  راگردآوری و تنظیم  نمودم.

/ 45 نظر / 52 بازدید
نمایش نظرات قبلی
راه گل

سلام هم استانی گرامی من هم تو وبلاگم یه پست به این سریال اختصاص دادم. بنده خودم از مخالفان این سریال بودم اما معتقدم نظرات مخالف و موافق باید در کنار هم عنوان بشن چون باید ابراز نظر و عقیده آزاد باشه و دوستان تو فضایی صمیمی به تبادل افکار و اندیشه هاشون بپردازن. ضمنا از آشنایی با وبلاگتون خرسندم. موید باشید[گل]

سيندرلا

سلاااااااااااااااااام سايه تون سنگين شده و ديگه سر نمي زنين بهم! اومدم بگم من هنوز يادم نرفته..........شمارو...

عاطفه

...*ღ * *ღ * *ღ * *ღ * *ღ * *ღ * *ღ * ....*ღ * *ღ * *ღ * *ღ * *ღ * *ღ * .....*ღ * *ღ * *ღ * *ღ * *ღ * ......*ღ * *ღ * *ღ * *ღ * .......*ღ * *ღ * *ღ * ........*ღ * *ღ *ااااااااااااااااپممممممممم .......*ღ * *ღ * *ღ * ......*ღ * *ღ * *ღ * *ღ * .....*ღ * *ღ * *ღ * *ღ * *ღ * ....*ღ * *ღ * *ღ * *ღ * *ღ * *ღ * ...*ღ * *ღ * *ღ * *ღ * *ღ * *ღ * *ღ

قفسی پر از آزادی

سلام بر خوشتیپ خان[گل] (چقدر این جمله تکراری شده تو کامنت هام[شیطان][شیطان]) آپــــــم و منتظرت[لبخند]

شب های سکوت

کم پیدایی دوست قدیمی ..... سراغ ما رو نمیگیری ؟؟؟؟!!!!!!...... [ناراحت]

یک زن

اینجا هنوز آپ نشده!!! [گل]

خلوت نشین

سلام دوست عزیز... خلوت نشینم... تو دنیای پر هیاهوی اینترنت..بین انبوه وبلاگ های عاشقانه ، عارفانه ، علمی و... می گشتم ، تا دوستانی رو به کنج خلوت تنهایی خودم دعوت کنم ، که به وبلاگ شما رسیدم... دوست عزیز اگر مایلید ، خوشحال میشم به تک ستاره آبی آسمان زندگی سر بزنید و با نظرات زیبای خود ، دل این خلوت نشین رو شاد کنید... اگر منت گذاشتید و مایل به تبادل لینک بودید من رو با نام **تک ستاره آبی آسمان زندگی**لینک کنید و خبرم کنید ...ممنون

نانازی

سلاممممممممممممممم به همه دوستای من بازم منه بی معرفت اره درسته دوباره یه مدت نبودم چون سیستمم سوخته بود اما خدا میدونه چقدر دلم براتون تنگ شده بود امیدوارم بتونم همه این نبودنامو با بودنم الان براتون جبران کنم [گل][گل][گل][بوسه][بوسه]اما اینجا دوباره مثله همیشه خوبه محیط گرم و مطالب با ادم و احساسات ادم حرف میزنه امیدوارم همیشه موفق باشید[گل][گل][بوسه][بوسه] راستی امشب شب ارزوهاست منو دعا کنید و منو جز ارزوهاتون نام ببریداگه قابل هستم البته[گل][گل][گل] الهی! «دعا» به درگاه تو لجاج است، چون دانی که بنده به چه محتاج است. لیله الرغائب است و اگر دلتان با خداست ما را بی نصیب از دعا نکنید شکسته ام که کمی خرده شیشه باشم که خرده شیشه دگر ترس از شکستن ندارد [گل][گل][گل] دستتون درد نکنه اینقدر به من سر میزنید شرمندم کردید[عصبانی]

نانازی

[عصبانی][عصبانی]بی معرفت شدیدخیلی زیاد